Kriket

Kriket On bir kişilik iki takımın, tahta sopalarla, topları kaleye sokmak için oynadıkları oyun. İlk defa İngiltere’de ortaya çıkan kriket, kısa zamanda popüler bir spor dalı haline geldi. İlk kriket maçı 1728’de Kent ve Surrey kontlukları takımları arasında yapıldı. Zamanla yaygınlaştı. Bugün pekçok ülkede oynanmaktadır. Kendine has koruyucu niteliği olan beyaz elbiselerle sahaya çıkan oyuncuların yerleri takım kaptanı tarafından tespit edilir.
Oyuncuların yerleşim planının durumu her iki takımdaki batsman (vuruş sırası kendinde olan oyuncu)ların savunma tekniğine ve saha şartlarına göre ayarlanır.
Oyuncuların isimleri, sahadaki durumlarına göredir. Oyun sahası yuvarlak veya oval biçimlerdedir,
ancak saha ölçüleri 135 x 150 metreden az olamaz. Yeşil çim sahada oynanan krikette maksat sahanın tam ortasına çizilen
20,11 x3,04 m boyutlarındaki kalın çizginin her iki ucunun merkezinde 70 cm boyundaki üç ince sopa ile üzerine konulan bir
diğer sopadan meydana gelen 22,5 cm enindeki engeli devirmektir. İçi mantar dolu, dışı deriyle kaplı ve çevresi 22 cm,
olan kriket topunun ağırlığı 155 gramdır. Oyunun oynanış şekli şöyledir: Vurucu oyuncu (bowler) elindeki topu bütün gücü ile bu engele (kaleye) doğru atar. Karşı savunmadaki oyuncu bu topa, sopasıyla vurarak hedefini değiştirmeye, bu defa karşıdaki oyuncu hedefinden uzaklaştırılan topu yakalamaya çalışır. Eğer yetişip topun yönünü değiştiremezse yerini başka bir arkadaşına devretmek mecburiyetinde kalır. Her takımın iki vuruş sırası vardır ve bu münavebeli olarak (nöbetleşerek) yapılır. Maçların süresi önceden kesin olarak tespit edilmediğinden, bir karşılaşmanın sonuçlanması iki gün hatta daha fazla sürebilir.  Bu durumda uluslararası bir müsabaka beş gün (30 saat) devam etmektedir.

  • Kurallar


  • Oyuncular ve hakemler

Bir kriket takımı, birisi takım kaptanı olmak üzere on bir oyuncudan oluşmalıdır.
Gayri resmi karşılaşmalarda tarafların anlaşması durumunda iki takım da on birden daha az ya da çok fazla oyuncu bulundurabilir; ancak saha üzerinde en fazla on bir oyuncu yer almalıdır

  • Yedekler :

Sahada yer alan herhangi bir oyuncunun sakatlanması durumunda yedek oyunculardan biri, sakat olan oyuncu yerine oyuna dahil olabilir. Ancak bu oyuncu topa vuramaz, top atamaz, wicketı koruyamaz veya takım kaptanı gibi davranamaz. Sakatlanan oyuncu, iyileşmesi halinde tekrardan oyuna dönebilir.
Sakatlığından dolayı koşamayacak olan vurucu yerine başka bir oyuncu, bu vurucunun yerine karşı wicketa koşabilir. Diğer yandan sakatlanarak oyundan çıkan vurucu, daha sonra oyuna dönerek vuruşlarına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

  • Hakemler :

Maçlarda kuralları uygulayan, gerektiği yerlerde karar veren ve bu kararları oyunculara bildiren iki hakem vardır. kurallarda zorunlu kılın masa da bazı üst seviye maçlarda, saha dışında yer alan ve sahadaki hakemlere yardımcı olan üçüncü bir hakem de bulunabilmektedir.

  • Sayı Hakemleri :

Hakemlerin kararları ve işaretleri doğrultusunda maçın skorunu tutan iki sayı hakemi bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s